What Works
Budujemy miejsca pracy dla wszystkich
Building workplaces that work for everyone
What Works to globalny kolektyw praktyków_czek DEI z wieloletnim doświadczeniem oraz międzynarodową ekspertyzą w tym obszarze.
Przeprowadzamy diagnozę stanu obecnego, przygotowujemy rekomendacje w oparciu o dane, szkolimy osoby liderskie i zespoły, oraz współtworzymy polityki, strategie, plany, konkretne programy oraz procesy.
Nasze podejście jest całościowe, systemowe i oparte na współpracy. Pomagamy organizacjom tworzyć różnorodne, sprawiedliwe oraz włączające miejsca pracy.
Managing Director
Anna Kostecka (ona/jej)
Anna Kostecka pomaga organizacjom tworzyć różnorodne, sprawiedliwe i włączające miejsca pracy poprzez wprowadzanie systemowych zmian, budowanie włączającej kultury, oraz rozwijanie kompetencji osób liderskich oraz zespołów. Ma ponad 12-letnie globalne doświadczenie w obszarze Diversity, Equity, and Inclusion (DEI). Pracowała m.in w Wiedniu, największą część swojej kariery spędziła w Toronto, a obecnie prowadzi praktykę konsultingową w Warszawie.
Anna realizuje różnorodne projekty doradcze i szkoleniowe dla organizacji w Kanadzie i Europie. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z firmami i korporacjami w różnych branżach oraz z sektorem publicznym i pozarządowym. Jej praca pomogła ponad stu dużym i średnim organizacjom zbudować lepsze miejsca pracy. Ponadto w Kanadzie Anna kierowała stworzeniem modelu Inkluzywnych Kompetencji w Miejscu Pracy (TRIEC Inclusive Workplace Competencies), który opisuje wiedzę, umiejętności, oraz zachowania potrzebne do stworzenia włączającego miejsca pracy. Model jest teraz używany przez organizacje na całym świecie. W Polsce, kierowała zbudowaniem Centrum Wsparcia Sieci Pracowniczych (ERGs Center).
Anna z wykształcenia jest psycholożką – ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i spędziła rok na Uniwersytecie w Walencji. Kształciła się również na Uniwersytecie w Toronto (Adult Learning and Development Certificate, Gender Analytics: Gender Equity through Inclusive Design). Ma również certyfikaty uprawniające ją do używania 4 narzędzi używanych w obszarze DEI. Anna wykładała przedmioty związane z różnorodnością oraz włączającym przywództwem na Uniwersytecie w Kufstein w Austrii oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
Senior Consultant
Dr Kinga Wysieńska-Di Carlo (ona/jej)
Dr Kinga Wysieńska-Di Carlo prowadzi naukowe i komercyjne badania audytowe dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć oraz pochodzenie etniczne i narodowe, a także analizy luk płacowych, tzw. kary za macierzyństwo, zachowań negatywnych i inkluzji. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów dla firm krajowych i korporacji międzynarodowych działających w wielorakich branżach (od finansowej, przez FMCG, do projektowania nowych technologii).
W latach 2012-2015 wchodziła w skład zespołu doradczego ds. migracji przy Kancelarii Prezydenta RP. Współtworzyła program Warszawa Różnorodna i programy ewaluacyjne w ramach instytucji samorządowych. Współpracowała z instytucjami badawczymi i think-tankami w Polsce (m.in. Fundacja Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego), Wielkiej Brytanii (University of Portsmouth) i USA (Deans for Impact, Albert Shanker Institute, The Learning Agency).
Absolwentka SYMLOG Consulting Workshop, San Diego i Szkoły Trenerów i Trenerek Stowarzyszenia MATRIK w Krakowie. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Polsce (Uniwersytet Jagielloński, Collegium Civitas, Polska Akademia Nauk) i Stanach Zjednoczonych (University of Iowa, University of South Carolina, Cornell University).
Senior Consultant
Dr Margaret Amaka Ohia-Nowak (ona/jej)
Dr Margaret Amaka Ohia-Nowak jest adiunktką w Katedrze Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Oprócz pracy badawczej prowadzi szkolenia, wykłady i konsultacje w lokalnych i międzynarodowych organizacjach. Specjalizuje się w komunikacji włączającej, kompetencji międzykulturowej oraz profilaktyce dyskryminacji, bullyingu i mobbingu. Ma ponad 15-letnie doświadczenie w obszarze Diversity, Equity and Inclusion.
Margaret uzyskała doktorat z językoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Filologii Polskiej (2014). Jest absolwentką Black Europe Summer School (BESS) w National Institute for the Study of Dutch Slavery and its Legacy na Vrije University w Amsterdamie (2010), od 2023 roku wykładowczyni BESS. Była stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (2012-2014). Prowadziła badania m.in. na City University London (2012) i na Uniwersytecie Amsterdamskim (2010-2011). Kierowniczka i uczestniczka wielu badawczych projektów krajowych i międzynarodowych.
Testimonials
Dlaczego What Works?
Tworzenie różnorodnego, sprawiedliwego i włączającego miejsca pracy wymaga wprowadzenia systemowych zmian w oparciu o dane, budowania włączającej kultury, oraz rozwijania kompetencji osób liderskich oraz zespołów.